This domain has recently been listed in the marketplace. Please click here to inquire.

spamcheckr.com

Bankalardan kredi dosya masrafları nasıl geri alınır?

Yargıtay’ın kararı ile kredi çekenlerden alınan dosya masraflarının gereksiz olduğu ve 10 yıla dönük kredi dosya masraflarının müşteriler tarafından alınabileceği kararı çıktı. Ancak bu kararı çoğu banka göz ardı ediyor parasını isteyen müşterileri geri çevirip dava açın diyor. Bazı bankalar tüketici hakem heyetine başvurmalarını istiyor, bazıları ise geçmişe dönük dokümanlara bakmak için belirli ücret istiyor. Bankalar bu konuda zorluk çıkarsa da bu masraf adı altındaki paranın nasıl alınacağına dair aşağıdaki yolları izlemek faydalı olacaktır.

  1. Öncelikle krediyi almış olduğunuz bankanın müdürlüğüne mektup yollayarak ödediğiniz dosya masrafının geri iadesi talebinde bulunuyorsunuz. Bu mektubu iadeli taahhütlü yollamanız gerekiyor. Bu yolla banka dosya masrafını size geri ödüyorsa sorun çözülmüş oluyor ancak ödemediği takdirde ikinci yola başvurmalısınız.
  2. Dosya masrafının miktarı 1.161,67.-TL’nin altında ise bulunduğunuz ilçenin Tüketici Hakem Heyetine bir dilekçe yazarak başvurunuz.

Dosya masrafının miktarı 1.161,67.-TL’nin üstünde ise doğrudan Tüketici Mahkemelerine dava açabilirsiniz. Tüketici mahkemesi bulunmayan yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmanız sizin için yeterli olacaktır.

Konuya Yorum Yaz


5 + 7 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel