Bankaların Yarattığı Piyasa Etkisi

Her sene ev alımı, araç kredisi, borç kapatma ve diğer özel krediler için bankaların o sene nasıl bir fiyatlandırma stratejisi yapacakları önemlidir. Bu anlamda her müşteri kendi kişisel kararını vermeden önce hem merkez bankasının açıklamalarına, hem de kredi kullanacağı bankanın faiz oranlarına çok dikkat etmelidir.

Bankaların piyasada yarattığı etki elbette çok büyüktür. Bunu bir örnek ile açıklamaya çalışırsak şöyle ifade edelim; bankaların genel bir karar ile faiz oranlarını yükseltmesi durumunda emlak alımları azalabilir. Bu anlamda emlak alımı azalınca krediler de aynı oranda azalma gösterecektir. Hali ile bu durum önce bankaları, daha sonrasında ise genel olarak piyasayı etkiliyor. Bu etki olumlu da olabilir, olumsuz da olabilir.

Bankaların piyasaya olan etkileri bu örnek ile açıklandığı gibi başka alanlarda da geçerli bir durum. Mesela kredi kartı kullanımında yaşanan yoğunluk neticesinde satıcıların da olumlu kar etmeleri söz konusudur. Birbirine zincir ile bağlı olan bu durumu ayrıca merkez bankasından gelecek olan açıklamalar da etkileyecektir.

Konuya Yorum Yaz


5 + 6 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel