Ekspertiz nedir?

Bankalardan konut kredisi almak istediğinizde alacağınız konuta çıkacak kredinin değerlendirilmesi için SPK lisanslı uzmanlar gerekmektedir. Bu uzmanlara eksper, değerlendirmenin yapıldığı sürece de ekspertiz süreci denilmekte. Alınacak kredi miktarının belirlenmesinde ekspertiz süreci çok önemli olduğundan bu süreci tüketiciler açısından merakla beklenir.

Ekspertiz süreci iki aşamadan meydana gelir. Öncelikle hazırlık aşaması vardır. Hazırlık aşamasında eksper çeşitli unsurları göz önüne alarak bir değerlendirme yapar. İkinci aşama ise rapor aşamasıdır. Eksper hazırlık aşamasında değerlendirdiği bulgular rapor haline getirir. Rapor sonucu banka tarafından evin % 75’lik değeri size ödeneceğinden eksper raporu çok önemlidir.

Ekspertiz süreci ev almanızda önemli bir başlangıç olacağından eksperinizin güvenilir ve SPK lisanslı uzman olmasına dikkat edin. Eksperler bankaların personeli değildir, bankalar yasalar gereği gayrimenkul değerleme şirketlerinden bu hizmeti almaktadır. Almak istediğiniz eve değer biçmeye gelen eksper lisanslı konut değerleme uzmanı ya da lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı olmalıdır. Aksi halde düşük değer çıkartabilir ya da ilerideki aşamalarda size sıkıntı yaratabilir. Eksper evi inceler ve evin çeşitli özelliklerini not eder. Daha sonra ev için bu unsurları değerlendirerek bir fiyat biçer bankaya rapor halinde sunar. Bankada değerlendirdikten sonra konut krediniz verilir.

Konuya Yorum Yaz


6 + = 11


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel