İstanbul’daki taksilere kredi kartı dönemi geliyor

İki yıl içerisinde İstanbul’daki tüm taksilerde kredi kartıyla ödeme yapılabilecek. İSTAKSİ projesi kapsamında 18 bin taksinin iki yıl içinde kredi kartı ile ödeme alabilmesi hedefleniyor.

İstanbul’da taksilerde kredi kartıyla ödeme hizmetinin başlatılmasında son adıma gelindi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK’ın dört yıldır üzerinde çalıştığı ‘İSTAKSİ’ projesinin bir ayağı olan kartlı ödemede ilk pilot uygulamanın bir ay içinde başlayacağı öğrenildi. Pilot uygulama beş taksiyle başlayacak ve Şubat 2015’de resmi hale getirilecek. Proje kapsamında şehirdeki 18 bin taksinin iki yıl içinde ödeme şekli olarak kredi kartına geçmesi hedefleniyor.

TÜM TAKSİLERDE KREDİ KARTIYLA ÖDEME

İki yıl içinde de İstanbul’daki 18 bin taksinin hepsinde kredi kartıyla ödeme yapabilmek mümkün olacak. Taksilerdeki ödeme sistemlerinde temassız kart, mobil ödeme, giyilebilir teknolojilerden ödeme, Apple Pay gibi yeni teknolojiler de kullanılabiliyor olacak. Altyapı her türlü ödemeye uygun halde tasarlandı. Sarı taksilerdeki mobil POS cihazları, kart takıldığında slip ve faturayı hızlıca tek seferde verecek şekilde tasarlandı.
Dünyanın pek çok ülkesinde bu sistem kullanılıyor. ABD’nin New York, Chicago, Las Vegas eyaletleri, İngiltere Londra, Polonya Varşova’nın da aralarında bulunduğu 92 şehirde taksilerde kullanılan sistem, İstanbul taksilerine de gelecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve İSPARK’ın ortak projesinde pek çok ülkedeki projelerden elde edilen deneyim son teknolojiyle birleştirilerek İstanbul taksilerine getirilecek.

PANİK BUTONU DA YENİLİKLER ARASINDA

İSTAKSİ yetkilileri ayrıca bundan sonra taksilere panik butonu da geleceğini bildirdiler. Yetkililer, “ Her araçta hem yolcu hem de taksici bölümünde yer alacak iki ayrı panik butonu, güvenlik sisteminin esasını oluşturacak. İstenmeyen bir durum anında, taksici ya da yolcu kendi panik butonlarını faaliyete alabilecekler. Böylece taksici esnafımızın en büyük sorunu olan taksicilere yönelik saldırılar, gasp ve hırsızlıklar büyük oranda azalacak. En son teknolojik donanıma sahip olacak bu sistemle, her taksi 3G ile internete bağlanabilecek. Bu sistem zaman içinde en yenilikçi cep telefonu ve tablet uygulamalarına açık olacak” dedi.

Konuya Yorum Yaz


9 × 9 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel