Konut Kredisi mi Kira mı?

Konut kredisi mi yoksa kira mı sorusu ev sahibi olmak isteyenlerin kafasını kurcalayan en büyük soru. İşte sorularınıza bir miktar da olsa yanıt vermeye çalıştık.

Kira öder gibi ev sahibi olmak deyişini mutlaka işitmişsinizdir. Konut kredisi çekerek her ay belli miktarlarda geri ödeme yaparak kendi evinizin sahibi olabilirsiniz. Peki kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı?

Öncelikle bilmeniz lazım ki satın almak istediğiniz evin tutarının tamamı kadar konut kredisi olarak çekemezsiniz. Ev kredisi evin ekspertiz değerinin en fazla %75’i olarak verilmektedir. Yani almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %25’i kadar peşin paranız olmalıdır.

Kira mı yoksa konut kredisi mi daha avantajlı, sorusunun cevabını bulmak için küçük bir hesaplama yapmanız yeterli olacaktır. Sitemiz üzerinden kredi hesaplama işlemi yaparak almak istediğiniz evin günümüzdeki kredi faiz oranlarına ve seçtiğiniz vade süresine göre aylık ödeme miktarı, toplam ödenecek faiz tutarı ve ödenecek diğer masraflara ulaşabilirsiniz. Bu hesaplama ile birlikte sahip olmak istediğiniz evin aylık kira bedelini, kullanmak istediğiniz kredi tutarının vadesi ile çarpın. Aslında ortaya çıkacak sonuç pek de doğru olmayacaktır çünkü kira bedeli her sene yaklaşık %10 oranında artar. Hesaplarınıza bu veriyi de katarak daha doğru bir sonuca ulaşabilirsiniz. Sonuç olarak örneğin 10 yıl vadeli kredi kullanmak istiyorsanız 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kredi tutarı ile 10 yıl sonunda ödeyeceğiniz toplam kira miktarını karşılaştırdığınızda hangisinin daha uygun olduğu sonucuna varabilirsiniz.

Kira mı yoksa kredi ile konut sahibi olmak mı konusu sadece bu hesaplama tabi ki sonlanmıyor. Aylık kredi ödemeleriniz aylık kira ödemesinden fazla olsa da 10 senenin sonunda ev sahibi olacaksınız ve artık ödeme yapmak zorunda olmayacaksınız. Ayrıca bir şekilde paranızı biriktirip yatırım yapmış olacaksınız. Bu açıdan düşünüldüğünde kiraya vereceğiniz para herhangi bir yerde birikmeyeceği gibi ilerleyen zamanda size herhangi bir getirisi olmayacak ve kira ödemeye de devam edeceksiniz. Lakin konut kredisi konusunda da dikkat etmeniz gereken bir unsur var. Konut kredisi aylık taksitlerinizin ödemelerini 3 ay geciktirdiğiniz takdirde yasal takip başlar ve bu süreç ipotek ettirmiş olduğunuz evinizin elinizden alınmasına kadar gidebilir. Konut kredisi çekerek ev almaya karar verdiğinizde bütçenize uygun bir ev seçmeye çok özen göstermelisiniz.

Kredibasvurusu.net üzerinden hesaplama yapabilir, bankaların konut kredisi ürünlerini karşılaştırabilir ve online konut kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Konuya Yorum Yaz


3 × 3 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel