Kredi Kartı Kullanımı Araç Ve Nakit Para Değil!

Kredi kartı kullanımları gün geçtikçe artarken piyasalarda oluşan derin değişiklikler yüzünden hem borç miktarı hem de bankaların uyguladığı faizler gün geçtikçe artıyor. Bu konuda Ekonomi Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde kamu spotu oluşturulmaya başlandı. Kullanıcılar tarafından kredi kartları genelde ücretsiz nakit para veya bir araç gibi görüldüğü için ekonomik anlamda derin yaralar vatandaşın cebinde yer almaya başladığı belirtildi.

Ülke ekonomisinin en büyük katkı sağlayıcılarından olan kredi kartları, değişen taksit uygulaması ile vatandaşın ödemeleri sırasında daha büyük zarara uğradığını yüksek tutarları çoğu zaman taksitlendirmediğini gözler önüne serdi.

Uzmanlar asgari ödeme tutarlarının %40 tan başladığını ve alışveriş faizinin %2,84 olarak düzenlendiğini ayrıca değişen taksit uygulaması ile ödenen miktarların yüksek olduğunu, kredi kartının bir araç değil ödeme amacı olmasını gerektiğini belirtiyor. 2014 yılı itibariyle kredi kartları için 42 milyar TL ödeme yapıldı. 2015 yılı sonuna kadar bu tutarın 60 milyar TL olması bekleniyor.

Miktar bu denli yüksek olduğu göz önüne alınırsa belirtilen değerlerin yükselmesiyle birlikte artık asgari ödeme yapılsa dahi birçok kullanıcın birkaç ay sonra yasal takibe gireceği belirtilmektedir. Ayrıca bankalar artık kredi kartını broşür dağıtır gibi gelir gözetmeksizin her vatandaşa vermesi ekonomik olarak gelir gibi görünse de dış borcun artmasına sebep oluyor ve her geçen gün kişi başına düşen geliri azaltıyor.

Uzmanlar altını çizerek kartların birer araç değil sadece ödeme amacı olduğunu belirtiyor. Bu doğrultuda nakit olarak tek seferde ödeyecekleriniz için kart kullanmamanızı, zamanında ve mümkünse son ödeme tarihinden önce ödemelerin yapılarak daha dikkatli olunmasını tavsiye ediyor.

Konuya Yorum Yaz


7 − 6 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel