This domain has recently been listed in the marketplace. Please click here to inquire.

spamcheckr.com

Kredi kartı sayısı bir yılda 600 bin artış gösterdi

BKM (Bankalararası Kart Merkezi) verilerine göre, kredi kartı sayısı son bir senelik dönemde 600 bin adet artarak, 57,1 milyona ulaştı.

BKM verilerine göre, 2013 Ağustos – 2014 Ağustos aylarını kapsayan son bir senelik zaman zarfında toplam kart sayısı yüzde 4 oranında artarak 153,2 milyondan 159,3 milyona yükseldi.

Geçen yıl ağustos ayında 56,5 milyon kredi kartı bulunurken, banka kartlarının sayısı ise aynı dönemde yüzde 6 artarak 96,6 milyondan 102,2 milyona yükseldi. Banka kartı sayısı son bir yıllık dönemde 5,6 milyon artış gösterdi.

KREDİ KARTI İLE ÖDEME YÜZDE 17 ORANINDA ARTTI

Bu yıl Ağustos ayında kredi kartı ile yapılan ödeme tutarı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17 artarak 37,9 milyar lira düzeyinde gerçekleşti.

Geçen yıl Ağustos ayında kredi kartı ile 32,5 milyar lira tutarında ödeme yapılmıştı. Banka kartları ile 2,7 milyar lira tutarında ödeme yapılırken toplam kartlı ödeme adedi içinde banka kartlarının payı yüzde 21 oldu. Bu oran geçen yıl Ağustos ayında yüzde 18 düzeyindeydi.

TAKSİTLİ KREDİ KARTI ÖDEMELERİ YÜZDE 8 GERİLEDİ

Taksitli kredi kartı ödemeleri bu yılın Ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8 gerileyerek 8,3 milyar lira oldu. Geçen yıl Ağustos ayında yüzde 28 olan taksitli ödemelerin payı bu yıl Ağustos ayında yüzde 22 oldu. Buna karşın, taksitsiz ödemelerde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 26 büyüme gerçekleşti.

Kredi kartı ile taksitsiz 29,6 milyar lira ödeme gerçekleştirildi. Kredi kartları ile yapılan 37,9 milyar liralık ödemenin yüzde 18’i ticari kredi kartları ile gerçekleşirken, ticari kredi kartları ile yapılan ödeme tutarı geçen yılın Ağustos ayına kıyasla yüzde 49 büyüme gösterdi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) açıkladığı kredi kartı bakiye değerleri incelendiğinde bireysel kredi kartlarında daralmanın devam ettiği görülüyor.

Temmuz sonunda 74,7 milyar lira olan bireysel kredi kartı bakiyesi, 29 Ağustos 2014 itibarı ile yüzde 1 azalarak 73,8 milyar liraya geriledi. Aynı dönemde taksitli bakiye oranı da yüzde 46,3’ten yüzde 45,3’e indi.

Bireysel kredi kartlarında devam eden küçülmeye karşın ticari kredi kartı taksitli bakiyesi artış gösterdi. 1 Şubat 2014’te taksit düzenlemesi yürürlüğe girdiğinde 6,4 milyar lira olan ticari kredi kartı taksitli bakiyesi, düzenleme ile birlikte gerileme trendine girmiş ve Mayıs sonunda 4,4 milyar liraya kadar düşmüştü.

KARTLI ÖDEMELERİN TOPLAM TÜKETİM İÇİNDEKİ PAYI YÜZDE 37,6

Toplam kartlı ödeme tutarı önceki yılın aynı ayına göre enflasyondan arındırılarak incelendiğinde Şubat, Mart, Mayıs ve Temmuz aylarında büyüme oranlarının negatif olduğu görüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı “Hane halklarının Tüketimi” verilerine göre 2014 yılının ilk yarısında hane halkı tüketiminde reel büyüme yüzde 1,8 oldu.

Kartlı ödemelerde enflasyondan arındırılmış büyüme oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 2,8 iken bu değer ikinci çeyrekte yüzde 1,1’e geriledi. İlk 6 ay genelinde kartlı ödemelerdeki reel büyüme oranı ise yüzde 1,9 olarak gerçekleşti.

Kartlı ödemelerin hanehalkı tüketimine oranı, 2013 yılının ikinci yarısında yüzde 37,3 iken hem hanehalkı tüketiminde hem de kartlı ödemelerde gerçekleşen düşük büyüme oranları sonrasında bu yılın altı aylık döneminde yüzde 37,6 oldu.

Konuya Yorum Yaz


6 × 3 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel