Kredi kartına taksitlendirmede yeni düzenleme

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamayla kredi kartlarına yönelik düzenlenen yeni yasada kredi kartlarına yapılan taksitlendirmelerin sınırlanacağı belirtildi. Yasa ekonomik kalkınmaya katkı sağlamak, yurtiçi borçları düzene koymak ve aynı zamanda kredi taksit borçlarının azaltılmasına yönelik çıkartıldı.

Yapılan değişiklik ve düzenlemeyle genel taksit sayısı var olan taksit sayısında 9 taksite düşürülerek sınırlandırıldı. Düzenlemeyle elektronik eşya ile bilgisayar alımları ve araç kiralama 6 ay ile, beyaz eşya ve mobilya alımları ise 12 ay ile sınırlandırıldı. Ayrıca eski düzenlemede kuyumculukta altın alımlarında kredi kartlarına taksitlendirilme yapılırken yeni düzenlemeyle bu taksitlendirme kaldırıldı. Ancak hala bazı bankalar çeşitli yöntemlerle kuyumculukta taksit olanağı sağlamaktadır.

Yapılan düzenlemeyle en çok taksitlendirmenin kullanıldığı cep telefonu taksitlendirilmesine de son verildi. Amaç ise, teknolojik ürünlerin gereksiz alımının önüne geçmektir.

Giyim alışverişinde taksitlendirme 6 ile sınırlandırıldı ancak eski düzende de bu seviyede olduğundan fazla bir fark olmadı. Ancak akaryakıt ve gıdada aynı düzenleme yok çünkü akaryakıt ve gıdada taksitlendirme kaldırıldı.

Konuya Yorum Yaz


5 × = 45


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel