Kredi Ön Onayı Nedir?

Kredi değerlendirmesi yapılırken, tüketicinin krediyi geri ödemede güçlüğe düşüp düşmeyeceği ve konutun kredilendirmeye uygun olup olmadığı ayrı ayrı değerlendirilirmektedir. Bu sürece ön onay süreci denmektedir. Peki konut kredisi başvurusu yaptıktan sonra eğer banka krediniz için ön onay verdiğini belirtirse bundan ne anlam çıkarmanız gerekiyor? Ön onay sürecine geçmenin anlamı nedir?

Ön Onay Ne Demektir?

Başlangıç olarak ön onayın bir ön değerlendirme olduğunu bilmeniz gerek. Kredi için iletmiş olduğunuz belgelere dayanarak, kredi kullanıp kullanamayacağınıza karar verilir. Beyan ettiğiniz gelirinizin durumu, kredi geçmişiniz, aile fertlerinin kredi geçmişleri, alacağınız evin durumu gibi bir çok nedene bağlı olarak yapılan bu ön değerlendirme sonucu işlemlerinizin devam edip edilmeyeceğine karar verilir.

Banka Hangi Bilgilerimi Kontrol Ediyor?

Tüketicinin değerlendirme anında krediye uygunluğu aşağıdaki kriterlere göre araştırılır:

· Kullanılmış kredilerin önceki dönemlerdeki geri ödeme performansı,

· Çek-senet ödeme bilgileri,

· Aylık gelir ve gider bilgileri,

· Kullanacak kredi tutarı,

· Kredi vadesi,

· Ödemesi gereken aylık taksit tutarları birlikte değerlendirilerek kredi geri ödemelerinin kişinin nakit akışına uygunluğu göz önünde bulundurulur.

Banka bu aşamada Kredi Kayıt Bürosu veya Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin, Kredi Risk Raporu vb. hizmetlerini kullanabilir. Bu hizmetler ile genellikle tüketicilerin borçlandıkları yerlere (kredi kartı, ihtiyaç kredisi vb.) borçlarını zamanında ödeyip ödemediklerini kontrol edilir. Bu merkezlerde herkesin ‘KKB puanı’ veya ‘KKB skoru’ olarak da bilinen bir puanı vardır ve bankalar bu puanın belirli seviyelerden düşük olması durumunda kredilendirmeye pek sıcak bakmazlar.

Alacağım Konut ile İlgili Değerlendirmede Nelere Bakılıyor?

Diğer yandan ön onay sürecinde değerlendirilen konut uygunluğu da aşağıdaki kriterler eşliğinde araştırılır:

· Satın alınacak konutun yasal olarak kredilendirilmeye uygunluğu,

· Konutun, SPK lisanslı bir değerleme şirketi tarafından belirlenen değeri,

· Satın alınacak konutun üzerinde herhangi bir takyidat olup olmadığı

Ön Onay Alamazsam Bu Ne Anlama Gelmektedir?

Eğer banka krediniz için ön onay dahi vermemişse bu kredi geçmişinizle doğrudan alakalıdır. Kredi skorunuzun düşük olması, geçmişte yaptığınız borçlanmalar ve düzensiz ödemelerden kaynaklı olarak banka size kredi vermeyi reddedebilir. Bunun için kredi notunuzu yükseltmek için adımlar atmalı ve başvurunuzu bundan sonra tekrarlamalısınız.

Konuya Yorum Yaz


8 − 7 =


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel