Mortgage kredisi nedir? Nasıl alınır?

Tutulu Satış Kredisi ya da ipotekli konut kredisi olarak bilinen mortgage, kira öder gibi konut kredisi ödeyerek ev sahibi olma yöntemidir. Kira öder gibi ev sahibi olma özelliğiyle diğer konut kredilerinden ayrılır. Konut kredileri 5-20 yıl arasında vadeyle verilirken, mortgage bu süreyi 15-30 yıl arasında yaymaktadır.

Ev sahibi olmanın kolay yollarından biri haline gelen mortgage kredisi ev almak isteyenler için çeşitli seçenekler sunmaktadır.

Mortgage kredisi almaya karar verdiğimizde ne yapmamız gerekir:

Ev almaya karar verdikten sonra Mortgage kredisi veren bir bankaya gidilir. Gayrimenkul bilirkişileri evin değerini ölçmek için almak istediğiniz eve ziyarette bulunurlar ve evin değeri biçilir. Daha sonra bu değerin en az dörtte birini peşin olarak ödemeniz gerekir. Kalan kısmı için ise banka eve ipotek koyarak senet düzenler. Planlar yapılır, aylık ödeme, faizler ve vade hesaplanır. Daha sonra sizin ödeme planınız ortaya çıkar ve ev sahibi olursunuz. Ancak borç bitene kadar ev sizin değil bankanın olur, borç bittikten sonra evin üstünden banka ipoteği kalkar ve evin sahibi olmuş olursunuz. Borçları ödemediğiniz takdirde bankanın evi satışa çıkarma hakkı vardır.

 

Konuya Yorum Yaz


− 4 = 3


Toggle This
  • Menü

  • Hakkımızda

    Kredibasvurusu.net Tüm bankaların online kredi başvurusu, kredi karti başvurusu, hesap başvurusu sayfalarını tek bir yerde toplayıp size vakit kazandıran aynı zamanda size en güncel kampanyalar ve haberleri de bir arada bulunduran web sitesidir.

    Tüm sorularınız ve reklam alanlarıyla ilgili bilgi için iletişim sayfasındaki formu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.
  • Güncel